wtorek, 16 marca 2010

Rewolucyjny program walki z niechcianą ciążą wśród nieletnich

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło kolejną propozycję walki z niechcianymi ciążami u dziewcząt w wieku gimnazjalnym. Zgodnie z założeniami projektu, do programu edukacji seksualnej ostatniej klasy szkoły podstawowej włączona zostanie nowa treść - przeznaczona tylko dla dziewcząt. Podczas dwugodzinnych zajęć emitowany będzie film fabularny dokumentujący poród – ze wszystkimi detalami, łącznie z nacinaniem krocza podczas porodu i niekontrolowanym oddawaniem stolca, oraz 30 minutowa prezentacja fotografii obrazujących wygląd i zmiany kobiecego ciała po porodzie.

W badaniu pilotażowym udział wzięło 508 uczennic ze szkół podstawowych w różnych regionach Polski. Wyniki przedstawione przez komisję są zaskakujące: po zajęciach 94% dziewcząt zaznaczyło w ankiecie, że nigdy nie zdecydują się na posiadanie dzieci. Pozostałe 6% zaznaczyło, że mimo wszystko będą mieć dzieci, lecz jak najpóźniej. (W innym pytaniu ankiety owe 6% dziewcząt, jako przyczynę zajścia w ciążę wybrało: "jest to dla mnie jedyny sposób na zdobycie męża".)



Przeprowadzone po roku badania nie wykazały żadnej ciąży w grupie pilotażowej, podczas gdy w grupie kontrolnej 512 dziewcząt ze szkół nie objętych programem zanotowano 7 przypadków zajścia w ciążę w badanym okresie czasu.

W odpowiedzi na zarzuty zgłoszone przez ortodoksyjną organizację Idźcie i Rozmnażajcie Się, która zaprotestowała twierdząc iż metoda ta zniechęci całkowicie młode kobiety do wydawania na świat potomstwa, rzecznik MEN przekazał dane statystyczne, z których wynika, że dziewczęta w tym wieku generalnie deklarują niechęć do zachodzenia w ciążę i posiadania dzieci, a film je tylko wzmacnia w tym przekonaniu. Kolejnym argumentem są wyniki dodatkowych badań przeprowadzonych na kobietach w wieku 20-30 lat, z których wynika jednoznacznie, iż na decyzję o macierzyństwie kobiet w tym wieku nie mają wpływu nawet najdrastyczniejsze obrazy związane z porodem (różnica między grupą testową a kontrolną wyniosła 4% co mieści się w granicach błędu statystycznego).

Wprowadzenie projektu do Polskich szkół jest planowane już we wrześniu.